A kormányrendelet értelmében a családi pótléknak szeptember 1-től kellett volna nőnie 20 százalékkal. A parlament, amelyben az ellenzéki szociáldemokratáknak más kisebb pártokkal együtt többségük van, azért utasította el a rendeletet, mert azt szeretné, ha a kormány megduplázná ennek a juttatásnak az összegét. A kormány szerint az államháztartás jelenlegi nehéz helyzete miatt nincs lehetőség a pótlék megkétszerezésére. Az idén a román államháztartási hiány GDP-arányosan várhatóan eléri a 8,6 százalékot.
A szerdai szavazáson a rendelet elutasítása mellett 166 honatya szavazott, az elfogadását 63-an támogatták. Klaus Iohannis államfő szerdán este egy sajtótájékoztató keretében kijelentette, hogy a rendelet elutasítása "otromba populizmus", hiszen a jelenlegi gazdasági válságban nem elég akarni a juttatás megkétszerezését, pénz is kell hozzá, amivel nem rendelkezik az államháztartás. Az elnök szerint felelőtlenség sorozatban megbuktatni a kormánynak azokat a rendeleteit, amelyek igyekeznek féken tartani az államháztartási hiányt. A pótlék megkétszerezése mellett érvelő parlamenti pártok szerint ugyanakkor a kormánynak nem a gyermekeken kellene spórolnia.
Az idei 20 százalékos emelést követően 2021-ben és 2022-ben is január elsejétől, illetve július elsejétől kezdődően további 20-20 százalékkal kellett volna emelni a juttatást. Így a gyermekenkénti családi pótlék havi összege két év múlva érte volna el a mostani szint kétszeresét, a 300 lejt a két év feletti, illetve a 600 lejt a két év alatti, illetve fogyatékkal élő 3 év feletti kiskorúak esetében.
A román sajtó szerint amennyiben Iohannis kihirdeti az elutasításról elfogadott szerdai törvénytervezetet, a kormány kénytelen lesz megkétszerezni a családi pótlékot.